Napelemes sajtószemle
Olyan törvényjavaslatot fogadott el a román parlament, amely kötelezővé teszi a 10,8 és 400 kilowatt közötti teljesítményű napelemes rendszerek tulajdonosainak az energiatároló telepítését – számol be a PV Magazine.
A napelemek használata megkerülhetetlen az energetikai átállásban. Azonban az újrahasznosításuk rendkívül problémás, ezért gyakran nem is bajlódnak vele. Viszont úgy tűnik, megoldást talált a problémára egy startup.
Véget érhet a napelempiac ismert szereplőjének, az Optimum Solarnak a története, elindult ellenük a felszámolási eljárás. A társaságot a Növekedési Kötvényprogramon keresztül az MNB és kereskedelmi bankok is finanszírozták, összesen 6 milliárd forinttal.
A SolarPower Europe, az európai napelemipar érdekképviseleti szervezetének legújabb jelentése szerint 2023-ban csaknem megduplázódtak a napelemtelepítések az előző évhez képest, a 447 GW-ra becsült tavalyi bővülés ugyanis 87%-os növekedést jelent az előző évben telepített 239 GW-hoz képest. A szerzők azt is megjegyezték, hogy a növekedési ütem 2010 óta nem látott sebességre kapcsolt, nagy különbség azonban, hogy ezt most sokkal magasabb bázisról sikerült elérni, mivel 13 évvel ezelőtt a globális napenergia-piac mérete még csupán a 4%-a volt a mainak.
Sürgős fellépés nélkül tovább fog nőni a különbség az európai, valamint az ázsiai és egyesült államokbeli energiaárak között, továbbá az uniós jogalkotóknak gyorsan kell cselekedniük a versenyképes energiaszektor megteremtése és klímavédelem érdekében is - hívta fel a figyelmet az Európai Munkaadói Szövetség, a BusinessEurope csütörtökön közzétett tanulmányában.
A világ legnagyobb, 100 MWh kapacitású nátriumionos energiatároló akkumulátora a hírek szerint a kínai Hubei tartományban, Qianjiangban üzemel. A Datang Group, egy állami tulajdonú áramtermelő vállalat június végén csatlakoztatta az akkumulátort a hálózatra.
Különösebb hírverés nélkül átírták a napokban a 2021 végén indult lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat végrehajtásának határidejét, illetve a projektek fizikai befejezésének szabályrendszerét – vette észre a Portfolio.
A magyar naperőmű-kapacitás – az atomenergetikai és fosszilis kapacitásokkal együtt – a napos déli órákban már exportra is termel, azonban a környező országok megújuló termelésben várható felzárkózásával a hazai gyárberuházások köthetik le a növekvő magyar termelést. A Széchenyi Alapok és az Electron Holding Zrt. 50-50 százalékos társtulajdonosként fektet be négy, összesen 15 MW kapacitású naperőműpark fejlesztésébe, amelynek megtérülését a cég integrált, egész értékláncot lefedő működésétől várja. A kivitelező cég elnök-vezérigazgatója, Szücs Ádám szerint nagy átalakulás előtt áll a piac, ahol egyre kevésbé lesz életképes az az üzleti modell, amiben a fejlesztő önállóan működő napelemparkot épít, üzemeltet és nem egy áll partnerségbe olyan szereplőkkel, akik azt rendszerbe integrálva tudják üzemeltetni, miközben az energiatárolók piaca az aranyláz időszakát idézi.